رولفرم چیست و چه کارایی در صنعت دارد؟

رول فرم، رولفرم چیست،رولفرمینگ،فرمینگ، forming machine، roll forming machine

رولفرم به دستگاهی که به وسیله آن فرآیند رول فرمینگ یا فرم دهی انواع ورق های فلزی از قبیل آهن , استیل , آلومینیوم و انجام می شود گفته می شود.

این فرآیند توسط یک سری قالب فرم ( غلطک ) که بر روی شافت هائی که توسط تعدادی یاتاقان ( دروازه ) مهار شده اند انجام می پذیرد.

ویدیو زیر بیانگر نحوه عملکرد دستگاه رولفرم به صورت سرد می باشد

[aparat id='xuVkB' width='600' height='450' style='margin: 15px; padding: 7px']

انواع رولفرم

به طور کلی فرآیند فرم دهی فلزات به دو صورت سنتی یا همان دستی و به صورت ماشینی که همان دستگاه های رولفرم است انجام می پذیرد که در این بین رولفرمینگ دستی با استفاده از ابزار خم کاری و برشکاری همچون پرس برک و گیوتین صورت می پذیرید اما در نمونه های مدرن با استفاده از انواع دستگاه رول فرم صورت می پذیرد.

 

فرمینگ سرد و گرم چیست؟

رول فرمینگ به ۲ روش سرد و گرم انجام می پذیرد که روش سرد جهت فرم دهی ورق های با ضخامت پائین و روش گرم جهت فرم دهی ورق های با ضخامت بالا استفاده میشود. برای درک بهتر نسبت به ضخامت های موجود لازم است بدانید که ورق های 3 میل و پایینتر جزو ضخامت های کم و ضخامت های بالای 3 میل جزو ضخامت های بالا محسوب می شود که نیازمند فرمینگ گرم می باشد.اما در این بین دستگاه هایی نیز وجود دارد ک امکان فرم دهی در ضخامت های بالاتر از 3 میل را به صورت سرد داشته که عمداتا به دلیل سرعت کم و دقت کمتر فرم دهی با این روش توصیه نمی شود.

مزایای استفاده از رولفرم نسبت به روش های سنتی ( خم کن , پرس برک , نورد و … )

  • تولید به روش رول فرمینگ با سرعت بالاتر و بدون نیاز به اپراتور مستقیم انجام می پذیرد.
  • از نیروی کار تنها جهت بسته بندی و دپوی محصول استفاده می شود.
  • از این رو هزینه های تولید به طور چشمگیری کاهش می یابد.
  • به طور مثال برای تولید مقطعی به شکل نبشی یا ناودانی سرعتی معادل ۶۰ متر بر دقیقه قابل اجرا میباشد که حدودا ۱۰ برابر سرعت تولید به روش دستی می باشد.
  • از دیگر مزایای تولید به روش رول فرمینگ داشتن محصولی با کیفیت بالا و یکنواخت می باشد .

بجین پارس ارائه خدمات فرمینگ با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت. تماس با ما 09120808442

پیمایش به بالا
Call Now Button