طراحی و تولید استراکچر (سازه پایه) نیروگاه های خورشیدی

 • از

پایه پنل خورشیدی یا همان استراکچر خورشیدی به سازه ای گفته می شود که پنل های خورشیدی بر روی آن نصب و تحت زاویه ای مشخص رو به آسمان، در مقابل نور خورشید قرار می گیرند. به طور معمول استراکچر پنل خورشیدی از جنس آلمینیوم یا آهن با روش گالوانیزه گرم می باشد اما در برخی از کاربرد ها از استراکچر چوبی یا پلاستیکی نیز استفاده می شود.

 

unnamed1

دوام و جنس استراکچر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا باید پنل خورشیدی را تحت رطوبت و وزش باد با سرعت بالا تا حدود 120 کیلومتر در ساعت نیز حفظ نماید. برای همین در نیروگاه های خورشیدی به استراکچر توجه بالایی می شد و برای این کار معمولا محاسبات پیچیده ای انجام می شود.

استراکچر ها را می توان به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 

 • استراکچر ثابت
 • استراکچر برای سطح شیب دار
 • استراکچر با قابلیت تنظیم زاویه و ارتفاع
 • استراکچر هوشمند

 

پایه پنل خورشیدی ثبات یا استراکچر ثابت

این نوع استراکچر از پر کاربرد ترین نوع پایه پنل خورشیدی می باشد و به طور معمول یا بر اساس موقعیت مکانی و نوع پنل ها طراحی و ساخته می شود و یا به صورت آماده برای پنل های رنج 5 تا 255 وات با زاویه بین 30 تا 45 درجه ساخته می شود. جنس این نوع استراکچر ها از نوع آهن با روکش گالوانیزه گرم و یا آلمینیوم می باشد و در برخی موارد از آهن بدون روکش نیز برای ساخت آن استفاده می شود.

به طور معمول این استراکچر ها برای نیروگاه خورشیدی بر اساس استاندارد های مشخص از قبیل استاندارد های مقاومت در برابر رطوبت، وزش باد و ضربه طراحی و ساخته می شود. همچنین استراکچر نیروگاه خورشیدی به طور معمول از دو ردیف تشکیل شده که بتوان بر روی هر کدام از آن ها تعداد بیشتری از پنل ها را قرار داد.

فرم پایه استراکچر ثابت به طور معمول به سه صورت قوطی، ناودانی و در برخی موارد نبشی است که هر کدام از این مدل ها مخصوص شرایط محیطی و آب و هوایی خواصی می باشد. همچنین هر کدام از این پایه ها می تواند به صورت کوبشی، استفاده از بلوک سیمانی و یا پیچ به سطح زمین متصل شود تا در پایدار ترین حالت ممکن قرار گیرد.

 

پایه پنل خورشیدی برای سطح شیب دار یا استراکچر سطح شیب دار

این نوع از استراکچر نیز مانند پایه پنل خورشیدی ثابت می باشد با این تفاوت که یا از پایه کوتاه درست شده یا در کل بدون پایه است و به طور کلی برای نصب پنل خورشیدی بر روی سطح شیب دار استفاده می شود. به طور معمول از این نوع استراکچر در نیروگاه خورشیدی استفاده نمی شود و فقط مخصوص پکیج های مجزا از شبکه می باشد.

product module mounting solar panel structure

پایه پنل خورشیدی قابل تنظیم یا استراکچر قابل تنظیم

این نوع از استراکچر به نسبت استراکچر های ثابت و سطح شیب دار دارای قیمت بالاتری می باشد. به طور معمول این نوع استراکچر قابل حمل بوده و به کاربر این امکان را می دهد تا پکیج خورشیدی را به سرعت نصب و جابه جا کند. عموما ساختار آن ها از نبشی های گالوانیزه و آلمینیومی ساخته می شود و در برخی از موارد فرم رادار را به خود می گیرند که در این حالت زاویه آن ها نتنها نسبت به سطح قرار گرفته بلکه حول محور اصلی نیز تنظیم می شود.

از این استراکچر ها در نیروگاه خورشیدی هرگز استفاده نمی شود زیرا وقت و هزینه زیای برای تنظیم کل نیروگاه هدر می رود.

unnamed 11

پایه پنل خورشیدی هوشمند یا استراکچر هوشمند

این نوع از استراکچر ها نتنها فقط مخصوص نیروگاه خورشیدی بلکه فقط مخصوص نیروگاه خورشیدی بیش از 500 کیلووات می باشند. این نوع پایه پنل خورشیدی از تعدادی سنسور، موتور و یک سیستم کنترل تشکیل شده و زاویه آن نسبت به محور خودش قابل تغییر است. به این صورت که سنسور نور خورشید را اندازه گیری کرده و سپس سیستم کنترل با تغییر زاویه استراکچر و پنل های خورشیدی به کمک موتور های مخصوص، پنل را در تمامی ساعات دقیقا زیر نور خورشید قرار داده و باعث می شود راندمان سیستم تا حد قابل قبولی افزایش پیدا کند.

به این نوع از پایه پنل خورشیدی، استراکچر دنبال کننده نور خورشیدی نیز گفته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استراکچر های خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.


نوآوری، کیفیت و خدمات به موقع را با بجین پارس تجربه کنید

تخصصی ترین مجموعه فعال در زمینه تولید سازه های فولادی سبک

SERVICES AND PRODUCTS OF BEJIN PARS INDUSTRY PRODUCTION FACTORY :

-Sales of New Zealand and Canadian structures

-Design and production of solar power plant sections and structures

-LSF Structural Roll Forming Services
-Equipping workshops and Production of
prefabricated houses and conex

خدمات و محصولات مجموعه تولید صنعت بِجین پارس :

فروش سازه های نیوزلندی و کانادایی
طراحی و تولید مقاطع و سازه های نیروگاه خورشیدی
خدمات رول فرمینگ سازه ال اس اف
تجهیز کارگاه و ساخت خانه های پیش ساخته و کانکس

تماس با ما  :


 • ایمیل شرکت : bejinpars@gmail.com
 • شماره تلفن دفتر : 22193494-021
 • شماره های تماس کارخانه : 02156258237-02156258238
 • شماره فکس : 89771637
 • آدرس کارخانه : جاده قدیم قم ، کیلومتر ۵ ، جاده چرم شهر ، ناحیه صنعتی بجین ، خیابان چهارم غربی، پلاک 39 کد پستی ۱۸۳۵۱۹۱۷۱۹
 • آدرس دفتر : تهران خ پاسداران خ گل نبی پلاک ۴۰واحد ۴۰۴ کد پستی ۱۹۴۷۹۵۳۶۸۳
 • همراه مهندس چشمه علائی :09123399587