وال پست منقطع چیست

 

وال پست‌ها (Wall Post) عناصری هستند که توسط آن‌ها دیوارهای غیرسازه‌ای مقاوم سازی می‌شوند تا در مقابل نیروهای جانبی (نیروهای وارده به ساختمان در هنگام وقوع زلزله، باد شدید یا حوادث مشابه) استحکام لازم را داشته باشند.

این عناصر در زمان وقوع حوادث مختلف که ممکن است باعث وارد شدن نیروهای جانبی به ساختمان باشند نگه دارنده دیوارها یا عناصر غیرسازه‌ای دیگر هستند و از تخریب آن‌ها جلوگیری می‌کنند.


وال پست منقطع یک روش مهار لرزه ای در زمینه سازه‌ها و دیوارهای غیر سازه ای است که جهت افزایش استحکام و مقاومت در برابر نیروهای لرزه‌ای استفاده می‌شود. این روش معمولاً در ساختمان‌ها و دیوارهای بلند با هدف جلوگیری از خطرات زلزله و افزایش ایمنی سازه به کار می‌رود.

وال پست منقطع شامل ورق‌های فولادی است که به صورت عمودی یا افقی در ساختمان‌ها قرار می‌گیرند. اگرچه ابتدا طراحی این سیستم‌ها به منظور جلوگیری از خسارات لرزه‌ای بوده است، اما این روش به طور مداوم توسعه یافته و با بهره‌گیری از پیشرفت‌های فناوری، بهینه‌تر و کارآمدتر شده است.

استفاده از وال پست منقطع نه تنها باعث افزایش استحکام سازه می‌شود بلکه تأثیرات زیبایی نیز در دیزاین داخلی و خارجی ساختمان ایجاد می‌کند. این سیستم علاوه بر جلوگیری از تخریب و خسارات زلزله، می‌تواند در بهبود استحکام کلی سازه و جلوگیری از تغییر شکل‌های ناخواسته نیز نقش اساسی ایفا نماید. در این مقدمه، به بررسی اجمالی از اهمیت وال پست منقطع در مقاوم سازی سازه‌ها و دیوارهای غیر سازه ای پرداخته خواهد شد.

وال پست منقطع چیست

 

آیین نامه 2800، آیین نامه ای مربوط به اجرای وال پست در ساختمان ها و مهار لرزه ای دیوارها و سایر اجزای سازه ای است. مطابق با این آیین نامه، اجرای وال پست در هر ساختمانی ضروری بوده و لازم است که تمامی اجزای غیر سازه ای از جمله دیوارهای خارجی، راه پله ها، سقف کاذب، نما، تیغه و دیوار داخلی با روش های مرسوم وال پست، مهار شوند.

وظیفه اصلی وال پست، انتقال نیروهای جانبی به وادارها و سایر اجزاست تا اثرات لرزه را در اجزای غیرسازه‌ای به حداقل برساند. عملاً، وال پست به دیوارها و اجزاي افقی امکان حرکت در راستای افقی را می‌دهد، که در صورت وقوع لرزه، احتمال آسیب به اجزاي غیرسازه‌ای را کاهش می‌دهد.

دیوارهای میانی سازه ای که به آن ها میانقاب می گویند، نقش مهمی را در افزایش استحکام و مقاومت سازه ها در برابر نیروهای جانبی دارند. وال پست وظیفه اتصال دیوارهای سازه ای را به غیر سازه ای و تیغه ها به اسکلت ساختمان را برعهده دارد.

نصب وال پست منقطع به دیوارهای غیرسازه‌ای این امکان را فراهم می‌کند که نیروهای جانبی وارد شده را به سازه منتقل کرده و استحکام کلی ساختمان را افزایش دهد. بنابراین، اجرای وال پست با هر روشی، از جمله روش منقطع، باید با رعایت اصول و استانداردهای مشخص شده انجام شود.

افرادی که در زمینه اجرای وال پست فعالیت می کنند، حتما تا به حال نام وال پست منقطع را شنیده اند. وال پست منقطع در واقع یک نوع وال پست است که با کمک نبشی و یا ناودانی منقطع اجرا می‌شود.

این نوع وال پست با هدف اتصال و ارتباط بین میانقاب ها از جمله دیوارهای غیر سازه ای و دیوارهای خارجی به اسکلت ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرد. باعث افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای باد و زلزله که هر دو نیروهای جانبی هستند، می شود.

 

وال پست منقطع چیست

 

 

وال پست منقطع از نظر جنس و اندازه به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. انتخاب نوع این سیستم برای مهار لرزه ای بستگی به مشخصات سازه و سایر شرایط موجود دارد. به طور کلی انواع وال پست منقطع بر اساس نوع مواد استفاده شده شامل موارد زیر می باشند:

وال پست منقطع ورق سیاه

همانطور که از نام این روش اجرای وال پست مشخص است، از ورق فولاد سیاه بدون پوشش گالوانیزه برای اجرای آن استفاده می‌شود. این نوع وال پست معمولا در سازه‌های داخلی و بدون اینکه تماس مستقیم با عوامل خارجی وجود داشته باشد، اجرا می گردد.

وال پست منقطع گالوانیزه

ورق های فولادی که دارای پوشش گالوانیزه هستند، عضو اصلی محسوب می‌شوند. پوشش گالوانیزه ای که روی این ورق های فولادی قرار داده می‌شود و باعث افزایش مقاومت آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی در اثر رطوبت خواهد شد. به همین خاطر این سبک وال پست را می‌توان در سازه‌های خارجی که تحت تاثیر عوامل جوی مختلف قرار دارند، مورد استفاده قرار داد.

دسته بندی دیگر، سایز این وال پست ها است. ابعاد و سایز وال پست‌های منقطع به نوع سازه و نیازهای ساختمان بستگی دارد. ناودانی‌های استفاده شده نیز ممکن است ارتفاع، عرض، و ضخامت متفاوتی داشته باشند.

ارتفاع این وال پست ها بر اساس ارتفاع سازه و طراحی ساختمان مشخص می‌شود. عرض آن ها نیز بر اساس نیاز ساختمان و ضرورت های افزایش استحکام سازه می‌تواند از 10 الی 20 سانتی متر متغیر باشد. ضخامت نهایی وال پست منقطع نیز از 2 الی 6 میلی متر است. البته بسته به نیاز ساختمان، امکان انتخاب ضخامت های متفاوت برای وال پست نیز وجود دارد.

اجرای وال پست منقطع همچون سایر روش های اجرای وال پست نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. به طوری که مجریان این روش وال پست باید در ابتدا شرایط ساختمان را بررسی کرده و مراحل طراحی را انجام دهند.

مراحل اجرای در ساختمان ها بسته به استانداردها و شرایط پروژه می تواند متفاوت باشد. اما آن چیزی که ضروری است، رعایت ضوابط و مقررات مربوط به اجرای این سبک از وال پست می باشد. اولین مرحله برای اجرای این روش مهار لرزه ای، طراحی است که با کمک نیازها و ضوابط مشخصی انجام می شود.

پس از طراحی وال پست منقطع، مراحل اجرای روش مهار لرزه‌ای بر اساس نقشه اجرایی را انجام می‌دهیم، که شامل محاسبات سازه‌ای و جزئیات اتصالات است.

  • طراحی اولیه

همانطور که اشاره شد، در مرحله اول برای اجرای وال پست به سبک منقطع، می بایست مطابق با شرایط و نیازهای سازه ای طراحی اولیه انجام شود.

  • تهیه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز

مطابق با نقشه اجرایی طراحی شده، می بایست مواد مورد نیاز که شامل ورق های فولادی گالوانیزه یا معمولی، پیچ و مهره ها، بست ها و پروفیل ها هستند تهیه شوند.

  • خم کاری و برش

بر اساس روش اجرا، می بایست ورق های فولادی در ابعاد مشخصی برش زده شوند و در صورت نیاز خم کاری شوند. پس از پایان کار قطعات فولادی مورد نیاز شامل بست ها و پروفیل های وال پست تهیه خواهند شد.

  • اتصال قطعات به یکدیگر

برای اجرا، باید قطعات مختلف را به یکدیگر متصل کرد. این مرحله شامل اتصال قطعات مختلف به یکدیگر از جمله پیچ گذاری بست ها و قطعات دیگر به وال پست است.

  • اجرای وال پست

مونتاژ اولیه قطعات مختلف وال پست انجام شده و حالا نوبت به اجرای وال پست در سازه است. در این مرحله می بایست وال پست به میانقاب ها، تیغه ها و اسکلت ساختمان متصل شود. نصب صحیح و اصولی وال پست می تواند مطابق با استانداردهای مربوطه انجام شود.

  • آزمایش و تحویل نهایی

پس از اینکه وال پست به طور کامل در محل نصب شد، نوبت به بازرسی و آزمایش می رسد. بررسی دقیق اتصالات، اندازه گیری ابعاد ناودانی ها و در صورت نیاز انجام آزمون های مکانیکی برای تحویل نهایی این سیستم مهار لرزه ای بسیار مهم است.

 

اتصال در وال پست منقطع با هدف متصل کردن دیوارهای غیر سازه ای به سازه ای انجام می‌شود. در این صورت احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن دیوارها به حداقل می‌رسد و نمی توان شاهد عملکرد صحیح وال پست منقطع بود. وال پست های منقطع به دو صورت عمودی و افقی قابلیت اتصال در سازه ها دارند که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح می دهیم:

وادار عمودی

اگر طول دیوار بیشتر از 4 متر یا بیش از 40 برابر ضخامت دیوار باشد، برای جلوگیری از بارهای خمشی و افزودن تکیه گاه، استفاده از وادار عمودی یا وادار میانه ضروری است. در این روش ورق های فولادی به صورت عمودی در سازه قرار می گیرند.

وادار افقی

در صورتی که ارتفاع دیوار از 3.5 متر بیشتر باشد یا اینکه طول دیوار بیشتر از 30 برابر ضخامت دیوار باشد، می توان از وادار افقی استفاده کرد. این روش با هدف جداسازی بالاترین نقطه دیوار از سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی را در مقاوم سازی دیوار دارد. همانطور که از نام این روش اتصال در وال پست منقطع مشخص است، وادار به صورت افقی در میان دو دیوار قرار می گیرد.

قیمت فروش و هزینه اجرای وال پست منقطع وابسته به عوامل زیادی است. به دلیل اینکه یکی از فاکتورهای اصلی افراد فعال در بحث اجرای یک روش مهار لرزه ای در ساختمان ها هزینه است، در ادامه به عواملی که می توانند روی هزینه اجرای وال پست منقطع موثر باشند اشاره می کنیم.

ابعاد وال پست منقطع

یکی از عوامل اصلی موثر روی قیمت اجرای وال پست منقطع، ابعاد آن است. ابعاد این وال پست ها بر اساس نوع سازه و متراژ آن مشخص می شود. به طور مثال هر چقدر ارتفاع دیوار بیشتر باشد، باید از ناودانی های بزرگ تری نیز استفاده نمود.

تعداد قطعات مورد نیاز

عامل دیگری که بر اساس متراژ ساختمان و اجزای غیر سازه ای مشخص می شود، تعداد قطعات نبشی مورد نیاز جهت اجرا است. بدیهی است که هر چقدر تعداد این قطعات بیشتر باشد، هزینه اجرای وال پست منقطع نیز بالاتر خواهد رفت.

دستمزد اجرا توسط اکیپ اجرایی

دستمزد دریافتی از سوی اکیپ های اجرایی برای وال پست منقطع، تاثیر مستقیمی روی هزینه کل وال پست دارد. این هزینه ها شامل استخدام کارگران ماهر و استفاده از تجهیزات و ابزارهای متنوع نیز می شود که بسته به پیچیدگی کار متفاوت خواهد بود.

نوع و کیفیت مواد استفاده شده

برای اجرای وال پست منقطع می توان از ورق گالوانیزه یا فولادی سیاه استفاده کرد که قطعا قیمت ورق گالوانیزه از سیاه بیشتر است. سایر مواد استفاده شده برای اجرای وال پست نیز می توانند روی قیمت این روش مهار لرزه ای موثر باشند.

شرایط جغرافیایی

بخشی از هزینه مربوط به اجرای وال پست منقطع، مربوط به هزینه دریافتی از سوی اکیپ های اجرایی است. این هزینه بر اساس شرایط جغرافیایی منطقه و محل ساخت آن متفاوت است. شرایط زمین و مسافت تا منبع مواد ممکن است باعث افزایش یا کاهش هزینه اجرای پروژه شوند.

سفارشی سازی وال پست

اگرچه در اکثر مواقع وال پست منقطع به صورت استاندارد و بدون سفارشی سازی انجام می شود. اما در صورت نیاز کارفرما امکان استفاده از مواد خاص و روش های جدید وجود دارد. در صورت سفارشی سازی وال پست های منقطع، امکان بالا رفتن هزینه اجرای این نوع وال پست وجود دارد.

هزینه های مرتبط با ایمنی

به غیر از عوامل توضیح داده شده که روی قیمت وال پست منقطع تاثیر می گذارند، هزینه های مرتبط با ایمنی نیز موثر هستند. این هزینه ها شامل هزینه های مربوط به بیمه و بیمه کارگران می شوند. همچنین برای دریافت مجوز قانونی نیز نیاز به پرداخت هزینه های جانبی است که همگی روی هزینه وال پست منقطع تاثیرگذار هستند.

تولید والپست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

وال پست منقطع چیست

اسکرول به بالا
Call Now Button